Czym należy się kierować, oceniając płyty dachowe?

Płyty warstwowe dostępne są również w wersji dachowej, co pozwala wykonać całą inwestycję w jednej technologii budowlanej i cieszyć się pozytywnymi efektami w postaci niskich rachunków za ogrzewanie obiektu. Wybierając płyty dachowe, oceniamy je pod kątem:

Podobnie czynimy w odniesieniu do obornickich płyt ściennych.

Płyty obornickie są nieprzepuszczalne ma

Dach jest powierzchnią najbardziej narażoną na działanie warunków atmosferycznych (silnego słońca, śniegu, deszczu, gradu), dlatego musimy być odpowiednio zamontowany, żeby odprowadzać wodę i chronić pomieszczenia przed zaciekami. Płyty warstwowe są szczelne i można je eksploatować przez nieokreślony czas, ale również muszą być ułożone z zachowaniem właściwego kąta.

Największą wytrzymałość ogniową

Płyty obornickie przeznaczone na dachy powinny posiadać atest NRO, który informuje o tym, że panele nie rozprzestrzeniają płomieni. Największą odporność ogniową wykazują płyty warstwowe wypełnione wełną mineralną oraz pianką poliizocyjanurową (PIR).

Nośność płyt dachowych jest bardzo duża, co pozwala budować przęsła bez konieczności stawiania filarów na środku czy w innych punktach między ścianami.

Choć kompozyt bardzo dobrze znosi obciążenia statyczne i dynamiczne, jako pokrycia dachowe eksperci polecają płyty obornickie wypełnione lekkimi tworzywami, tj. styropianem albo poliuretanem, które mają znacznie mniejszy ciężar od wełny mineralnej.

Zastosowanie płyty dachowej pozwala poprawić efektywność cieplną obiektu, poprzez zwiększenie kumulacji energii cieplnej i jej równomierne rozłożenie. Przegrody w postaci panelu wyrównają temperaturę w całym obiekcie i zapobiegną utracie ciepła.